SOUTHEAST CHAMP!

Kyle Mulvihill, seen here leading the field in Haines early this month, hasn’t lost a 1A-2A-3A race this year and will compete in the State Meet at Palmer this weekend. - JB

Kyle Mulvihill runs away with Southeast X-C title

Teams settle for disappointing fifth place finishes

By JEFF BRADY
Kyle Mulvihill led the Southeast 2A-3A race in Ketchikan from start to finish on Sept. 21, claiming Skagway’s second straight individual title.
“He just cruised through it,” said coach Jeff Kasler “This kid is just amazing. He does not wear out in these races.”
Mulvihill’s winning time was 17:45 over the 3.1-mile course. “If he had someone to chase, he could have finished 30 seconds faster,” Kasler said.
He was the second straight Skagway sophomore to claim a region cross-country title, repeating Russell Bush’s feat of last season.
However the Panthers were unable to defend their boys team title this year, and no other runner will accompany Mulvihill for the trip to the State Meet in Palmer this weekend.
“Wrangell was that good,” said Skagway coach Jeff Kasler. “They placed three in the top 10.”
Mt. Edgecumbe, a team that Skagway had not run against until regionals, took second. The Panthers, who had led the 2A-3A field in two previous races, finished fifth.
“We just didn’t have a good race as a team,” Kasler said. “If we had had a good race, we could have finished second. The boys are disappointed.”
The girls team also finished fifth, but that wasn’t unexpected given the depth of the other teams, he said. “The girls didn’t do badly, just not low enough to score well.”
Craig, as expected won the race, and Wrangell and Petersburg tied for second.
Skagway’s fastest runner, Candi Ketterman, finished in 17th place with a time of 23:55. Kasler said she was disappointed, since she was beaten by girls in the top 10 whom she had outrun in earlier races. But other Skagway runners had good races and moved up in the standings.
Only the top 10 individuals and the top two teams go to State.
As the only Panther in Palmer, Mulvihill knows the course from last year and what he needs to do. The key, his coach said, will be to stay in the top 10 for the first mile before the course narrows, stay with the pack, and then blast over the last 200 yards for a top five finish.
“He has to go out faster at State with the top dogs,” Kasler said. “I know he can do it.”

For complete State meet results, see the Sept. 29 local sports section at www.juneauempire.com.

REGION V-CLASS 2A/3A CROSS COUNTRY MEET • KETCHIKAN, SEPT. 21, 2002

BOYS
Teams
— 1. Wrangell, 69; 2. Mount Edgecumbe, 78; 3, Petersburg, 79; 4. Craig, 108; 5. Skagway, 117; 6. Kake, 125; 7. Metlakatla, 136; 8. Haines, 137. Incomplete: Yakutat, Thorne Bay, Gustavus/Angoon. Individuals — 1. Kyle Mulvihill (Skg), 17:45; 2. Mike Lowell (Wra), 17:56; 3. Kyle Jones (ME), 18:00; 4. Gilmore White (Met), 18:03; 5. Gregg Wilson (Wra), 18:07; 6. Flint Allred (Hns), 18:08; 7. Dan Biggers (Pet), 18:20; 8. Skye Endicott (Yak), 18:23; 9. Adam Johnson (Craig), 18:26; 10. David Wilson (Wra), 18:30; 11. Cliff Shellabarger (ME), 18:31; 12. Jeremy Stolley (Wra), 18:48; 13. Zac Drillevich (Pet), 18:51; 14. Francois Denland (Hns), 18:55; 15. Tirrell Thomas (ME), 19:03; 16. Kyle Anderson (Kake), 19:08; 17. Joel Hunt (ME), 19:16; 18. Brendan Goodwin (Pet), 19:17; 19. Brian Richards (Pet), 19:23; 20. Troy Sharp (Craig), 19:26; 21. Jeremy Kilburn (Skg), 19:27; 22. Phillip Pierce (Craig), 19:34; 23. Darrick Gaube (Met), 19:36; 24. David Sawyer (TB), 19:37; 25. John McCluskey (Skg), 19:43; 26. Larry Jackson (Kake), 19:44; 27. Mark Osborne (TB), 19:46; 28. Lee Vale (Yak), 20:00; 29. Mike McMahon (Pet), 20:02; 30. Cyrus Mills (Kake), 20:03; 31. Martin Pate (Kake), 20:04; 32. Spencer Beckman (Craig), 20:05; 33. Jordan Kasler (Skg), 20:08; 34. Tyler Egger (Hns), 20:14; 35. Chris Owens (Pet), 20:17; 36. Bryan Westfall (Craig), 20:27; 37. Timothy Demmert (Kake), 20:33; 38. Nathan Moran (Met), 20:34; 39. Jason Martin (ME), 20:35; 40. Jory Peterson (ME), 20:36; 41. Collin Rielly (Gus/Ang), 20:44; 42. Jarret Leask (Met), 20:47; 43. Aaron Billy (Kake), 20:53; 44. Roy Nathan (Met), 20:54; 45. Tracy Jackson (Kake), 20:56; 46. Nick Shellabarger (ME), 21:01; 47. Kurt Kautz (Wra), 21:02; 48. Kelly Huff (Hns), 21:11; 49. Jerod Moore (Skg), 21:12; 50. James Blilie (Hns), 21:13; 51. Colin Buness (Wra), 21:17; 52. Alan Cushing (Pet), 21:19; 53. Matthew Russell (Met), 21:24; 54. Justin Odom (Wra), 21:45; 55. Scott Gray (Yak), 22:15; 56. Josh Moore (Hns), 22:36; 57. Kyle Ellis (Skg), 22:57; 58. Arlen McCluskey (Skg), 23:19; 59. Michael Hills (Yak), 23:20; 60. Chris Nathan (Met), 23:34; 61. Sutton Cook (TB), 23:42; 62. Konrad Frank (Gus/Ang), 24:22; 63. Andrew Kookesh (Gus/Ang), 25:01; 64. Thomas Belll (Gus/Ang), 25:02; 65. Chris Osborne (TB), 25:34; 66. Geoffrey Waterman (Craig), 26:34.

GIRLS
Teams —
1. Craig, 47 points; 2. Wrangell, 69; 3. Petersburg, 69; 4. Haines, 99; 5. Skagway, 110; 6. Mt. Edgecumbe, 111; 7. Yakutat, 134. Incomplete: Kake, Klawock, Metlakatla, Gustavus/Angoon. Wrangell won a tiebreaker with Petersburg based on the time of their sixth runner; Petersburg only had five runners. Individuals — 1. Anjuli Haydu (Craig), 20 minutes, 24 seconds; 2. Emily Haydu (Craig), 21:12; 3. Laurie Brown (Wra), 21:25; 4. Chrissy Morris (Kake), 21:43; 5. Hannah Esbenshade (Yak), 22:01; 6. Dora Hughes (ME), 22:09; 7. Anne Karvenin (Pet), 22:17; 8. Autumn Strueli (Pet), 22:19; 9. Alix Goodman (Hns), 22:23; 10. Stefanie Claus (Craig), 22:29; 11. Galsy Ashenfelter (ME), 22:38; 12. Brook Williams (Wra), 22:44; 13. Kristy Brown (Wra), 22:58; 14. Rena McDonnell (Pet), 23:06; 15. Lauren Mackie (Craig), 23:26; 16. Margaret Hunter (Pet), 23:31; 17. Candi Ketterman (Skg), 23:55; 18. Savannah Ames (Skg), 23:57; 19. Amanda Johnson (Wra), 23:59; 20. Ann Hanson (Hns), 24:04; 21. Crystal Ketterman (Skg), 24:11; 22. Keala Durgan (Craig), 24:31; 23. Genny Szemanski (Hns), 24:37; 24. Tiffanie Potter (Skg), 24:41; 25. Megan Gregory (Kake), 25:04; 26. Coral Jacobsen (Hns), 25:06; 27. Tasha Peterman (Wra), 25:08; 28. Sharon Webb (Kla), 25:13; 29. Sarah Cohen (Hns), 25:15; 30. Desiree Merculief (ME), 25:50; 31. Jennifer McKay (Pet), 25:51; 32. Sarah Helgeson (Wra), 26:35; 33. Bre Sharp (Yak), 26:47; 34. Sapphire Mills (Met), 27:02; 35. Samantha Johnson (Yak), 27:03; 36. Telise Gamble (Gus/Ang), 27:07; 37. Ashton Schmidt (Yak), 27:21; 38. Lisa Hodgson (ME), 27:49; 39. Madison Evans (Gus/Ang), 28:20; 40. Madeline Nyhagen (Skg), 28:45; 41. Brianne Goheen (Craig), 28:55; 42. Raeann Mills (Kake), 29:05; 43. Ellie Jackson (ME), 29:18; 44. Magen James (Yak), 29:20; 45. Toni Slate (Yak), 30:29; 46. Merrick Bochart (Hns), 30:34; 47. Tessa Cavanaugh (Kake), 30:52.

ROCKIN' AT THE TOP

A record 46 runners, hikers, walkers and crawlers celebrate on the shore of Upper Dewey Lake Sept. 14 after completing the “Box of Rocks” event. – Jeremy Simmons

Box of Rocks 2002 Results • Skagway to Upper Dewey Lake
1. Mark Mench, 45:08; 2. Andy from LAB, 49:42; 3. Curt Dodd, 50:58; 4. Jeremy Simmons, 58:21; 5. Terry Miller, 58:39; 6. Ben Seale, 1:03:28; 7. Greg Seymour, 1:04:20; 9. Nathan Hartman, 1:05:29; 10. Cory Anderson, 1:06:00; 11. Mike Korsmo, 1:08:34; 12. Jim Chioffe, 1:09:00; 13. Kip Wheeler, 1:12:20; 14. Bruce Weber, 1:14:00; 15. Julene Fairbanks, 1:19:00; 16. Rebecca Heise, 1:19:00; 17. Vickey Moy, 1:19:00; 18. Mike Konsler, 1:19:20; 19. Wendy Anderson, 1:20:00; 20. Nicole Bunting, 1:20:00; 21. Nigel Glover, 1:20:00; 22. Kori Goertz, 1:23:00; 23. Lucas Gajo from Poland, 1:30:00; 24. Paul Reichert, 1:30:00; 25. Cherith Whiteman, 1:30:00; 26. Mark Larsen, 1:34:00; 27. Deborah Hanson, 1:38:00; 28. Jeff Brady, 1:44:20; 29. Michael Catsi, 1:45:00; 30. Norah Kell, 1:45:00; 31. Cindy O’Daniel, 1:45:00; 32. Marsha Columbo, 2:09:00; 33. Kristin Wilkinson, 2:09:00; 34. Devin Fairbanks, 2:10:00 (age 9, youngest ever); 35. Rod Fairbanks, 2:10:00; 36. Tim Fairbanks, 2:10:00; 37. Matt Mason, 2:10:00; 38. Pete Griffard, 2:15:00; 39. Dave Schaler, 2:15:00; 40. Dana Hess, 2:30:00; 41. Josh Holmes, 2:30:00; 42. Christy Kleve, 2:32:00; 43. Jeff Kleve, 2:32:00. Three others, Beth Cline, Dennis Bousson and Nan Saldi also completed the climb and “estimated” their times at “43 minutes.”