2009 Klondike Trail of '98 International Road Relay

Skagway Team Results
place in class, overall time, pace per mile

CORPORATE
5. Skagway Brewing Company, time 15:58:24, pace 00:08:45
16. Rocky Road Runners, time 18:30:59, pace 00:10:09
19. Alaska Coach Tours, time 19:57:22, pace 00:10:56

MIXED
29. WP&YR Highballers, time 17:34:46, pace, 00:09:38

OPEN
29. Skagway Pizza Station’s Team Snafu, time 19:10:28; pace 00:10:30

WALKERS (legs 7-10)
4. Soled Out, time 09:58:36, pace 00:13:31
5. Art Sole, time 10:01:41, pace 00:13:35.
12. Gotta Have Sole, time 11:34:26, pace 00:15:41

Skagway Individual Leg Times

Leg 1 (8.8 miles): Curt Tweedy (SBC) 01:05:52; Ben Seale (WPYR- 5th male overall), 01:06:32; Val Jensen (RRR), 01:23:09; Paul Flores (ACT), 01:38:08; Deb Potter (SNAFU),01:44:50.

Leg 2 (5.6 miles): Marc Divall (SBC – 7th male overall), 00:49:47; Pat Kirk (ACT), 01:04:05; John Briner (WPYR), 01:05:22; Cindy O'Daniel (SNAFU), 01:18:07; Loya Zalit (RRR), 01:47:08.

Leg 3 (7.8 miles): Zach Dean (WPYR), 01:11:52; Cody Ellingson (SBC), 01:12:04; Kristin Wagner (RRR), 01:12:25; Rodney Fairbanks (SNAFU), 01:28:08; Brenna Asper-Smith (ACT), 01:35:08.

Leg 4: (13.1 miles): Paige Hahn (RRR), 02:01:11; Katharina Werner (SBC), 02:02:25; Matt Russell (WPYR), 02:21:29; Courtney Wilson (SNAFU), 02:24:30; Melissa Logan (ACT), 02:32:02.

Leg 5 (13.9 miles): Michael Healy (SBC), 01:54:28; Keith Nelson (WPYR), 02:24:13; Andy Zalit (RRR), 02:52:10; John Trotter (SNAFU), 2:55:36; Merilee Peterson (ACT), 03:04:24.

Leg 6 (16 miles): Nathan Weiler (SBC), 02:04:11; Hanna Prange (WPYR), 02:24:30; David Osmond (RRR), 02:26:50; Dave Hood (ACT), 02:30:57; Candace Lux (SNAFU), 02:53:19.

Leg 7 (8.8 miles): Runners- Marc Divall (SBC), 01:08:23; John O'Daniel (SNAFU), 01:14:12; Seth Potter (RRR), 01:26:06; Misty Seamons (WPYR), 01:30:21; Adrienne Carlson (ACT), 02:01:45. Walkers - Dawn Adams (AS) 01:53:47; Dottie DeMark (SO), 1:45:51; Cindy Aslett (GS), 02:35:31.

Leg 8 (12.4 miles): Runners- Katherine Smith (ACT), 01:54:05; Staci Spillers (SBC), 01:56:08; Erika Mench (WPYR), 02:03:02; Justin Hurd (RRR), 02:03:47; Beth “Shakey” Smith (SNAFU), 02:16:53. Walkers- Becky Jensen (SO), 02:49:47; Nan Saldi (AS), 02:50:51; Karen Briner (GS), 02:44:18.

Leg 9 (11 miles): Runners- Jason Clark (RRR – 2nd male overall), 01:10:52; Jeremy Simmons (WPYR), 01:34:58;Teresa O'Daniel (SNAFU), 01:35:47; Cherith Whitman (SBC), 01:44:11; Krista Heard (ACT), 02:00:07. Walkers- Cara Cosgrove (SO), 02:27:08; Kathy Wassman (AS), 02:27:08; Lisa Hollander (GS), 03:06:54.

Leg 10 (12.1 miles): Runners- Dave Knapp (SNAFU – 2nd male overall), 01:19:06; Nick Coppola (ACT), 01:36:41; Candi Ketterman (WPYR), 01:52:27; Danielle Sakry (SBC), 02:00:55; Mindy Miller (RRR), 02:07:21. Walkers- Rosemary Libert (SO), 02:46:50; Este Fielding (AS), 02:49:55; Becky McGill (GS), 03:07:43.
.

For complete KRR results, visit www.klondikeroadrelay.com

Photos by Andrew Cremata, Jeff Brady and Dottie Demark